Projeler

Meridyen programı katılımcıları program süresince ya da mezun olduktan sonra birlikte birçok projede çalışmışlardır. Bu projelerle şimdiden toplumda fark yaratmaya başladılar.İşte Common Purpose/Ortak İdealler Derneği sayesinde Meridyen Programı katılımcıları ve mezunları tarafından gerçekleştirilen projeler:

_Intro Image.jpg
 • İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN HİKAYE KİTABI PROJESİ (2017)

Meridyen 9 Mezunları tarafından Çocuk Eğitim Derneği aracılığı ile 4-8 yaş işitme engelli çocukların bir masal kitabını daha iyi anlayarak ve zevkle okuyabilmesi amacıyla bir hikaye kitabı yazıldı. Bu kitap işaret dili ve bir de cd olacak şekilde dizayn edildi. Kitabın en büyük özelliği Aurasma programı sayesinde akıllı telefonlardan ulaşılabilecek işaret dilini içeren bir video sayesinde  telefona okutularak işaret dili ile izlenebilmesi. Kitabın çizimleri yapıldı ve dizgi aşamasına gelindi. Tamamlandığında ücretsiz olarak işitme engelli çocuklara dağıtılması planlanıyor.

 • İLK VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRETMENLERİNE KODLAMA EĞİTİMİ DESTEĞİ (Mart 2017)

Meridyen 9 Mezunları tarafından Günsan Elektrik sponsorluğunda 21. yüzyıl becerileri ile donatılmış, kendine güvenen ve üretken bireyler yetiştirilmesi amacı ile ilk ve ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere bilgisayar bilimleri ve kodlama eğitimi verildi. İki gün süren eğitimde, 30 yılı aşkın süredir web yazılımları konusunda uzmanlaşan Zafer Demirkol öğretmenlere kodlamanın temel prensipleri hakkında bilgi verdi.

 • GAMBİYA'DA SU KUYUSU AÇILIŞI (Temmuz 2016)

Meridyen 8 mezunları tarafından Sen-De-Gel Derneği aracılığı ile Gambiya'nın başkenti Banjul'a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta olan Central River bölgesinde yaklaşık 500 kişinin yaşadığı ve yolu dahi olmayan Sare Samboido köyünde yaptırılan su kuyusunun  açılışı 25 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşti.

 • YANKI ÖZKAN YILDIRIR KÜTÜPHANESİ (Mart 2016)

2014 yılında elim bir olay sonucu kaybettiğimiz Meridyen 3 Mezunumuz, Shell Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır'ın anısını kitaplarla yaşatmak için Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde Meridyen Mezunları ve Shell'in desteği ile yapılan ve "Yankı Özkan Yıldırır" adını taşıyan kütüphanenin açılışı 03 Mart 2016 tarihinde gerçekleşti. Kütüphanenin yapılmasına ek olarak Meridyen Mezunlarının desteği ile kütüphaneye Lexmark tarafından Çok Fonksiyonlu (yazıcı-tarayıcı-fotokopi-faks) bir yazıcı temin edildi ve Borusan Holding 24 koli kitap bağışında bulundu. Ayrıca Heybeliada Hüseyin Avni Gürpınar Lisesi'nin öğretmenler odası, toplantı salonu ve sınıflarında kullanılmak üzere bürosit sandalye (55 adet), kütüphane ya da evrak dolabı olarak kullanılabilecek 6 adet dolap, 1 adet iki kişilik deri koltuk, 2 adet altıgen, 1 adet elips onar kişilik toplantı masası, 3 adet çalışma masası, 6 adet kilitli çekmece (keson) Lexmark tarafından bağışlandı. Ayrıca ihtiyaçları olan bilgisayar ve Edebiyat Eserleri ihtiyacı BP tarafından temin edilerek kütüphaneye bağışlandı.

 • MERİDYEN MEZUNLARINDAN AĞRI'DAKİ ALİ İBRAHİM AĞAOĞLU ANAOKULU'NA DESTEK  (Kasım 2015)

Ağrı'daki Ali İbrahim Ağaoğlu Anaokulu müdüründen ulaşan yardım talebi üzerine Meridyen Mezunları, 4 ve 5 yaşındaki 155 çocuk için oyuncak, kırtasiye ve giyim  malzemeleri bağışı yaptılar.

 • VODAFONE İSTANBUL MARATONU'NDA İYİLİK PEŞİNDE KOŞULDU (Kasım 2015)

Finansbank çalışanları İstanbul Maratonu'nda Tohum Otizm Vakfı  için koştu ve bağış topladı. İstanbul Maratonu'nda Meridyen Ailesi'nden koşu yapılarak bağış toplanan diğer STK'lar ise AKUT ve TOÇEV oldu.

 • ENGELLİ VE ENGELSİZ GENÇLER İÇİN  "RENKLİ KAMPÜS PROGRAMI" (Kasım 2015)

Farklı Meridyen Programlarından mezun 4 liderimiz Köprü Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ile birlikte güçlerini birleştirerek, Engelli ve Engelsiz Gençler için "Renkli Kampüs Programı" Projesinin 2.sini  hayata geçirdi. Projeye Meridyen Mezunlarından ve Ortak İdealler Derneği destekçilerinden de ilgi ve destek büyük oldu.

 • LEXMARK'DAN HEYBELİADA HÜSEYİN AVNİ GÜRPINAR LİSESİ'NE DESTEK (Şubat 2015)

Farklı Meridyen Programlarından mezun 2 liderimizin işbirliği ile , Lexmark, Heybeliada Hüseyin Avni Gürpınar Lisesi'nin, toplantı salonu, sınıflarında ve öğretmenler odasında kullanılmak üzere; bürosit 55 adet sandalye, kütüphane ya da evrak dolabı olarak kullanılabilecek 6 adet dolap, 1 adet iki kişilik deri koltuk, 2 adet altıgen, 1 adet elips 10'ar kişilik toplantı masası, 3 adet çalışma masası, 6 adet kilitli çekmece (keson) bağışladı. Okul yetkilileri bu bağışların büyük katkı sağladığını bildirdiler.

 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI'NDAN HAYATTA KAL DERNEĞİ'NE DESTEK (Şubat 2015)

Meridyen 6 Programı mezunu 2 liderimizin işbirliği ile, Türkiye Finans Katılım Bankası Yaşam Kurtarma Zinciri Etkinlikleri için Hayatta Kal Derneği'ne 10.000 TL bağış yaptı.

 • "TAKSİM AKILLI, KEMERİM TAKILI" PROjESİ (OCAK 2015)

Meridyen 6 Programı mezunu 7 liderimiz, mezuniyet günü yaptığımız Hodri Meydan aktivitesinde ortaya çıkan fikirlerinin peşinden gidip topluma faydalı bir projeye imza attılar. 28 Ocak'ta hayata geçen, "Taksim Akıllı, Kemerim Takılı" sloganı ile şekillenen proje taksilerin arka koltuklarında emniyet kemeri kullanımına dair bilinç oluşturmak amacıyla başlatıldı. Ulaşım ihtiyacını karşılamak için taksi kullanan herkesin hedef kitle olduğu projede yolcuların taksi seçerken arka koltuktaki emniyet kemeri kullanılabilirliğini bir parametre olarak düşünmeleri alışkanlığının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. İlk aşamada Birleşik Taksi Şoförleri Derneği ile işbirliği halinde geliştirilen proje ile derneğe üye durak ve taksilerde "Taksim Akıllı, Kemerim Takılı" projesine dair görseller bulunacak, taksilerin arka koltuklarında emniyet kemerleri mutlaka kullanılır durumda olacak.

 • "FİNANSBANK'DAN TOÇEV'E DESTEK" (Aralık 2014)

Finansbank TOÇEV 20. yıl konserine 150 bilet alarak katkı sağladı. Konseri okumaya istekli çocuklara katkı sağlamanın hazzı ile hem finansçılar hem Meridyen mezunları izledi

 

 • "MERİDYEN KATILIMCILARINDAN ŞEFKAT DERNEĞİNE DESTEK" (Aralık 2014)

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri  Şefkat Derneği aracılığı ile evsiz insanlara  çorba dağıttı. Öğrencilerin bu desteği  vize sınavı olarak sayıldı ve , kişisel farkındalıkları ile ilgili rapor  hazırladılar. Aynı zamanda öğrencilerin dernek ve genel olarak ihtiyaç sahibi insanlar ile ilgili farkındalıkları da artmış oldu.

 • "FİNANSBANK'DAN ÇOCUK EĞİTİM DERNEĞİNE DESTEK" (Ocak 2015)

Finansbank çalışanlarından oluşan Fotoğrafçılık Kulübünün çektiği fotoğrafların sergilenip satışa sunulduğu serginin geliri bu sene Çocuk eğitim Derneğine bağışlandı.

 • "FİNANSBANK'DAN LÖSEV, KAÇUV, TEMA'YA DESTEK" (Aralık 2014)

 

LÖSEV, KAÇUV, TEMA gibi sivil toplum kuruluşları Finansbank Gayrettepe ve Ümraniye Genel Müdürlük binalarında açtıkları stantlarda promosyon malzemelerinin satışını gerçekleştirdi ve Finansbank çalışanları aldıkları ürünler ile totalde 12,433.00 TL bağış yaptı.

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE BURS DESTEĞİ" (Kasım 2014)

Meridyen Mezunları arasındaki işbirliği ile genç bir işadamının ihtiyaç sahibi üniversiteli bir gence aylık burs imkanı sağlaması sağlandı.

 • "İSTANBUL MARATONUNDA AKUT, TOG, KORUNCUK, AÇEV, TOFD'E DESTEK" (Kasım 2014)

İstanbul Maratonu'nda AKUT, TOG, KORUNCUK, AÇEV, TOFD gibi sivil toplum kuruluşları yararına koşan Finansbank çalışanları toplamda 89,535.35 TL bağış topladılar.

 1. "ANADOLU HAYAT EMEKLİLİKTEN KORUNCUK BOLLUCA ÇOCUK KÖYÜNE DESTEK" (Kasım 2014)

Koruncuk Vakfı Bolluca Çocuk Köyünde yetişen bir genç kızın nişanı töreni için Anadolu Hayat Emeklilik 200 kişilik ikram desteği yaptı.

 

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN YERYÜZÜ DOKTORLARINA DESTEK" (Ekim 2014)

Meridyen Mezunlarından bir grup Yeryüzü Doktorlarını ziyaret etti ve gönüllü oldu. Bu gönüllülük kapsamında Yeryüzü Doktorları personeline ve genç gönüllülerine ileri excel eğitimi verdiler. Ayrıca nitelikli çalışan istihdamı konusunda destek verdiler.

 • "FİNANSBANK İLE KARİYERIST İŞBİRLİĞİ" (Ekim 2014)

Finansbank ve KariyerİST işbirliği ile, Finansbank insan kaynakları gençlik markası FinansUp dahilinde, önde gelen üniversitelerin sosyal kulüplerinden başarılı öğrencilerin katıldığı Etkileşim ve Gelişim Kampı'nda, "Kendini Tanıma ve Keşfetme Atölyesi" gerçekleştirildi.

 • "OFİS DEĞİŞİKLİĞİ YAPAN BİR ÖZEL KURUMDAN AKUT VE KORUNCUK VAKFI'NA AYNİ BAĞIŞ DESTEĞİ" (Ekim 2014)

Ofis değişikliği yapan özel bir kurum AKUT ve KORUNCUK Vakfı'na bilgisayar, ofis telefonu, masa, sandalye, toplanti masalari, kitapliklar, arsiv dolaplari, kutuphane dolabi, mutfak aletleri, tablolar vb konularda ayni bağış desteğinde bulundu.

 • "MERİDYEN 4 MEZUNLARINDAN ÇYDD'E DESTEK" (2011-2014)

Meridyen 4 mezunlarının katkıları ile üç sene önce başlayan ve ÇYYD aracalığı ile gerçekleşen proje sonucunda 2 kız öğrencimiz verilen burslar ile  ilkokuldan mezun edildi, Van'lı depremzede hukuk fakültesi öğrencisi gencimiz ise okulu kazandığı seneden bu yana Eylül ayında verilecek son bursu ile mezun ediliyor. Aynı proje içinde Artvin'de bir köy okuluna kütüphane kuruldu ve dünya klasikleriyle donatıldı. Van'ın Çatak Köyü, Kayaboğaz İlköğretim okuluna, 1. sınıftan 12. sınıfa kadar yardımcı ders ve test kitaplarının yanı sıra, 100 kitaplık bir dünya klasikleri serisi gönderildi. Son olarak ihtiyaç sahibi 100 çocuğa bot ve 625 çocuğumuza çorap yardımı yapıldı.

 • "FİNANSBANK'DAN KORUNCUK VAKFI'NA DESTEK" (Eylül 2014)

 

Finansbank ve Koruncuk Vakfı geçtiğimiz bayram dönemine özel bir kampanya için işbirliği yaptı. Finansbank esnaf müşterilerine özel sunduğu masrafsız taksitli ticari bayram kredisi kapsamında kullandırılan her kredi başına Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'na (Koruncuk) 20 TL bağışladı. Kampanya süresince 1523 adet müşteriye toplam 1552 adet kredi kullandırıldı ve kredi başına 20 TL bağış ile Finansbank, Koruncuk Vakfı'na 31,040.00 TL katkı sağlamış oldu.

 • "FİNANSBANK ÇALIŞANLARINA KUANTUM DOKUNUL ATÖLYESİ "(Haziran 2014)

Finansbank çalışanlarının  FinClub Yaşam Atölyesi çatısı altında YSM Sentez Akademi tarafından gerçekleştirililen Kuantum Dokunuş Atölyesi'ne Finansbank çalışanları katılarak bu konuda eğitim aldılar.

 

 • "HOLLANDA KONSOLOSLUĞU'NDAN TAŞ KÖPRÜ PROJESİ İLE AKUT'A DESTEK" (Mart - Haziran 2014)

 

AKUT Çocuk Akademisi tarafından Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleşen Taş Köprü Projesi kapsamında, Mart 2014 - Haziran 2014 aylarında 50 gence suçtan uzak bir hayat olanağı sunmak ve model oluşturmak için çeşitli konularda kişisel gelişim, iş bulmalarında destek olacak eğitimler ve mesleki eğitimlerde kullanılmak üzere sponsor anlaşmaları ile materyal desteği verildi. Bu proje Hollanda Başkonsolosluğu desteği ve Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu işbirliği ile gerçekleşti.

 • "NET İLETİŞİM DANIŞMANLIK & PAGE GROUP TÜRKİYE'DEN ALTI NOKTA KÖRLER VAKFI ve AÇEV'e DESTEK" (Mayıs 2014)

Net İletişim Danışmanlık aracılığıyla Page Group Türkiye, Altı Nokta Körler Vakfı'nda Call Center ve Masaj eğitimi alan görme engelli gençlerimize ve AÇEV'de aşçılık eğitimi almış ev kadınlarımıza İş Mülakat Teknikleri eğitimi verdi.

 • "FİNANSBANK'DAN ALTERNATİF YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (DOWN CAFE'YE) DESTEK" (Mayıs 2014)

Finansbank çalışanları 27 Mayıs 2014 tarihinde  sahneye taşıdıkları "Senaryo Paspasın Altında!" isimli doğaçlama tiyatro gösterisinden  elde edilen tüm geliri Down Sendromlu gençler yararına faaliyetlerini sürdüren Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği'ne (Down Cafe'ye)  bağışladı.

 • "MERİDYEN 6 MEZUNLARIMIZDAN RUNTALYA KOŞUSUNA DESTEK" (Mart 2014)

2 Mart 2014 tarihinde 9.su düzenlenen Runtalya Maratonu'nda  Meridyen 6 mezunlarımız Koruncuk Vakfı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği  ve Toplum Gönüllüleri Derneği için koşarak bağış topladı.

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN 19 YAŞINDAKİ BEDENSEL ENGELLİ EPİLEPSİ HASTASI BİR KIZIMIZA DESTEK" (Şubat 2014)

Meridyen Mezunları arasındaki işbirliği ile 19 Yaşındaki Bedensel Engelli ve Epilepsi Hastası Sevgili Gizem'in maddi imkansızlıklar nedeni ile yaptıramadığı diş tedavisi gerçekleştirildi.

 • "MERİDYEN 6 MEZUNLARINDAN "HERKESE KİTAP VAKFI" KİTAP TOPLAMA KAMPANYASINA DESTEK" (Şubat 2014)

Herkese Kitap Vakfı tarafından düzenlenen Kitap Toplama Kampanyasına Meridyen 6 mezunları da destek verdi.

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN SPASTİK - SEREBRAL PALSİ HASTASI BİR KIZIMIZA DESTEK" (Ocak 2014)

Ailesinin kısıtlı imkanlara sahip olduğu spastik-serebral palsi hastası bir kızımızın Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezine kaydı maddi destek bulunarak gerçekleştirildi.

 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASINDAN DARÜLACEZE VAKFINA DESTEK (Aralık 2013)

Türkiye Finans Katılım Bankası Darülaceze Vakfına ihtiyaçları için 3000 TL bağışta bulundu.

 • "UPS'DEN KORUNCUK VAKFINA DESTEK" (Aralık 2013)

Koruncuk Vakfının ihtiyaç fazlası olan kırtasiye malzemeleri ve küçük gelen ama kullanılmamış giysileri Diyarbakır ve Batman'a göndermek için gerçekleştirdiği projesine UPS de katılarak kargo sponsorluğu yaptı.

 • "ASTER TEKSTİL'DEN LÖSEV'E DESTEK" (Aralık 2013)

Aster Tekstil'de Aralık ayında LÖSEV standı açıldı ve çalışanlarıyla kurumun desteği ile 3500 TL toplanarak LÖSEV'e bağışlandı.

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN DARÜLACEZE'YE DESTEK" (Aralık 2013)

Meridyen mezunlarımızdan Şengül Yiğit Darülaceze sakinlerinin ördükleri birbirinden güzel atkı ve şalların devamını sağlayabilmek için Darülaceze'ye 496 adet yün bağışladı. Bununla beraber Finansbank, Darülaceze Rehabilitasyon Merkezine sakinlerinin faaliyetlerinde kullanabilmeleri için değişik renklerde orlon iplikler, takı ve hobi gemi yapımı için malzeme temini için 2000 TL bağışta bulundu.

 • "UPS'DEN ARP SANATI DERNEĞİNE DESTEK" (Aralık 2013)

UPS, Arp Sanatı Derneğine arpların şehirler arası taşıması ve tüm kargo ulaşımı için sponsor oldu.

 • "DOĞADAN'DAN KORUNCUK VAKFINA DESTEK" (Aralık 2013)

Doğadan çeşitli bitki-meyve çaylarından Koruncuk Vakfına 2000 adet bağışladı.

 • "MERİDYEN MEZUNLARI TİV'İN MASA TENİSİ TURNUVASINDA YARIŞTI" (Kasım 2013)

Meridyen Mezunları ve Finansbank Çalışanları Türkiye İşitme Ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı yararına düzenlenen Masa Tenisi Turnuvasına katılarak hem vakfa  bağış yaptı hem de turnuvaya katılarak bu keyifli organizasyona katkıda bulundu.

 • "ATOS TÜRKİYE VE FİNANSBANK ÇALIŞANLARI AVRASYA MARATONUNDA KORUNCUK VAKFI İÇİN YÜRÜDÜ" (Kasım 2013)

Atos Türkiye Koşu Kardeşliği Ekibi ve Finansbank Koşu Takımı & Sosyal Sorumluluk Klubü üyeleri 17 Kasım 2013 tarihindeki Avrasya Maratonunda Koruncuk Vakfına bağış toplayıp destek olmak için yürüdü.

 • "FİNANSBANK'DAN BİR DİLEK TUT DERNEĞİNE DESTEK" (Ekim 2013)

Finansbank İskenderun ve Hatay yöneticileri Bir Dilek Tut Derneği aracılığı ile iki çocuğun dileğini gerçekleştirdirler. Masaüstü bilgisayar dileyen bu iki çocuğumuz bu gönüllü yöneticiler sayesinde dileklerine kavuştu.

 • "TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASINDAN HAYATTA KAL DERNEĞİNE DESTEK" (Ağustos 2013)

"Hayatta Kal Derneği" nin, kalp damar hastalığı sıklığını azaltmak ve ani kalp durmalarından tekrar hayata dönme oranlarını arttırmak amacıyla gerçekleştirdiği projesi dahilinde ücretsiz olarak vereceği kalp masajı eğitimi için gerekli olan yarım insan maketi ihtiyacı konusundaki çağrısına Meridyen 6 katılımcıları arasındaki işbirliği sayesinde Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından 15 adet yarım insan maketi bağışlanarak destek verildi.

 • "UPS'DEN "IZLER DERGİSİ" İÇİN  BÜYÜK DESTEK" (Haziran 2013)

IZEV -UPS anlaşması

Meridyen Mezunlarımızın işbirliğiyle UPS, IZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı)'in uzun zamandır hayata geçirmek istediği "İzler Dergisi" projesinin oluşumu için $35600 lık bir bağışta bulundu. Özellikle down sendromlu ve otizmli bireyler ile bu bireylerle herhangi bir şekilde ilişkide olan, yaşayan, çalışan kişilere yönelik çıkacak olan bu dergi ile zihinsel engellilik konusunda toplumda bir farkındalık yaratmayı amaçlayan proje umuyoruz ki kısa sürede çok ses getirir.

 • "12.ULUSLARARASI LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI FESTŞVALİNE  MERİDYEN MEZUNLARINDAN DESTEK" (Mayıs 2013)

25-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşen 12. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası Festivaline Meridyen Mezunlarından da destek geldi. Doğadan 26 Mayıs Pazar Günü çay standı açtı ve satışından elde edilen gelir LÖSEV'e aktarıldı; bir başka mezunumuzun desteği ile LÖSEV sloganlarının meydanlarda yer alması için dövizler hazırlandı ve Sacred 7 Travel Yurtdışından 21 ülkeden gelen 21 lösemili çocuk ve annesini havaalanında karşılamak için "karşılama dövizleri" hazırlatarak LÖSEV'e destek verdi.

 • "BP ve AKUT İŞBİRİĞİNE DEVAM EDİYOR"(Nisan 2013)

Meridyen mezunları işbirliği ile BP, AKUT'un operasyonlarında kullandığı ekipmanların 1 yıllık yağ ihtiyacını karşıladı.

 • "UPS, AKUT'UN RESMİ TAŞIMA SPONSORU OLDU" (Mart 2013)

AKUT tarafından başlatılan ve sonrasında meridyen mezunları işbirliği ile son adımı atılan bir proje ile, dünya genelinde doğal afet öncesi ve sonrası projeleri destekleyen UPS, AKUT ile protokol imzalayarak AKUT'un resmi taşıma sponsoru oldu.

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN LÖSEV'E DESTEK" (Şubat 2013)

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görev alan bir mezunumuzun sayesinde Lösemi tedavisi tamamlanan LÖSEV çocukları ve gençleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğüne giderek Emniyet Müdürlüğünü tanıdılar ve mobese sisteminin nasıl çalıştığı, Emniyet Müdürlüğünün güvenliği nasıl sağladığı konusunda bilgi aldılar. Bir diğer katkı da bir diğer mezunumuz aracalığı ile gerçekleşti. Sahibi olduğu Dentaluna Diş Kliniğinin bir ofisini LÖSEV çocuklarına açarak onlara hem diş sağlığı hem de diş doktorluğu mesleği hakkında bilgi verdi.

 • "BP'DEN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE MADENİ YAĞ EĞİTİMİ" (Şubat 2013)

BP madeni yag egitimi

Yeniden Meridyen programında bir aktivite sırasında gerçekleşen  mezunlarımızın işbirliği ile BP, Pendik Güllübağlar Meslek Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisinden 110 öğrenciye madeni yağlar konusunda sertifikalı bir eğitim verdi.

 • "DARÜLACEZE'DEKİ "BENİM DE NENEM VAR  BENİM DE DEDEM VAR"  PERKÜSYON GRUBU" (2011-2012):

Engellerin Ötesinde Derneği Başkanı Sayın Yaşar Morpınar Darülaceze'deki çocuklar ve yaşlılardan oluşan "Benim de Nenem var, Benim de Dedem Var" adını verdikleri perküsyon grubu ile beraber 1 sene boyunca ritm çalışması yaptı.

 • "MERİDYEN MEZUNLARI İLE ÇYDD İŞBİRLİĞİ DEVAM ETTİ" (Ekim 2012):

Meridyen 4 mezunları, Ocak 2012 de başladıkları projenin devamı olarak, ÇYDD'nin "Anadolu'da bir kızım var, öğretmen olacak" kampanyasına destek vererek 2 ortaöğretimde okuyan kızımızın bu yıl için de eğitim burs ücretlerini karşıladı. Bu işbirliği içerisinde ayrıca geçen dönem burs verdikleri depremzede bir üniversite öğrencisine "Bir Işık da Sen Yak" projesi kapsamında bu yıl da burs imkanı sağladılar.

 • "BORUSAN HOLDİNG OKYANUS GÖNÜLLÜLERİNDEN ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİNE DESTEK" (Eylül 2012)

Borusan Holding Okyanus Gönüllüleri Eylül ayı maaşlarından kendi istekleri ile istedikleri miktarda kesinti yaparak bu miktarı Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesinin "Bir Beyaz Baston Bir Beyaz Adım" projesine bağışladılar.

 • "BP'DEN ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİNE DESTEK" (Mayıs 2012)

BP ile Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi arasındaki işbirliği ile BP, Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesinin  kurum aracının benzin ihtiyacını 2012 yılı sonuna kadar karışıladı.

 • "MERİDYEN MEZUNLARINDAN VAN'A AFET DESTEĞİ" (Aralık 2011)

Van'da yaşanan büyük depremden sonra Meridyen Mezunları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ile görüşerek bölgenin ihtiyaçlarını öğrendi. Alınan bilgiler ışığında deprem bölgesinde gözden kaçma ihtimali yüksek olan ama soğuk hava koşulları ve hijyen açısından önemli olabilecek malzemeler belirlendi. Hijyenik ped, çocuk bezi, diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, el ve yüz kremi gibi malzemeler aile nüfusuna göre dağıtımı kolaylaştıracak şekilde 3 kişilik, 4 kişilik, 5 kişilik paketler halinde hazırlanarak Van Sosyal Destek Merkezi'ne gönderildi. Bu merkez tarafından Toplum Merkezine iletilen malzemelerin en sıkıntıda olan mahallelerin birinde dağıtımı yapıldı.Bakanlık Müsteşar Yardımcısı şahsen teşekkürlerini iletti.

Van

 • "BP ile AKUT 2011'DE ELELE" (2011)

AKUT'un Türkiye genelindeki tüm benzin ihtiyacı 2011yılı boyunca BP tarafından karşılandı.

 • "GEMİNİ TURİZM SAYESİNDE ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR YENİ SERVİSLERİ İLE ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR" (2011)

Gemini Turizm 20+1 2011 model yeni bir servis aracını IZEV'e bağışladı. Bu sayede zihinsel engelli çocuklar imkansızlıklar nedeni ile ara vermiş oldukları spor ve etkinlik faaliyetlerine gidebildiler.

ızev2

 • "SOGUYEV'E ARABA ASANSÖRÜ" (2011)

Borusan Holding, Sosyal Güvenli Yaşam Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın engelliler servisine araba asansörü temin etti.

"Beni iki günde bir arayan, evlerinde kapalı olan merkeze gelmek için camlarda bekleyen Bedensel Engellilerimiz'in de rüyaları gerçek oluyor." "Hatice Eser, SOGUYEV Başkan Yardımcısı"

 • "UMUT ÇOCUKLARI DERNEĞİ BİLGİSAYARLARINA KAVUŞTU" (2011)

Finansbank IBTEC tarafından Umut Çocukları Derneğine 80 adet PC bağışı yapıldı. Bu PC lerin bir kısmı dernek içinde kullanıldığı gibi bir bölümü de derneğin işbirliği içinde olduğu kardeş okullara dağıtılarak çocukların kullanımına tahsis edildi.

 • "IZEV ÖĞRENCİLERİNE ÖZEL METRO GEZİSİ" (2010)

metro 1 metro 3

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı öğrencilerine özel düzenlenen Metro Gezisi için öğrenciler Sarıyer'deki okullarından alınıp Darüşafaka metro durağına getirildiler, oradan metroya binip Seyrantepe'ye gittiler. Hepsi makinist kabinine girip makinist ile tanışıp, makinist oldular. Bu gezileri boyunca IBB Raylı Sistemler Müdürü kendilerine bizzat eşlik etti.

"Çocuklar çok mutlu oldular, çünkü içlerinde metroya binmemiş çok fazla öğrencimiz vardı. Çok değişik ve çok güzel bir gün geçirdiler." "Zeynep Fırat ,IZEV Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yöneticisi"

 • "MERSİN UMUT IŞIĞI KOROSU İSTANBUL'DA" (2010)

umut ışığı

Pera Müzesi, Gemini Turizm, Era Eğitim Danışmanlık, SOGUYEV ve birçok Meridyen mezununun işbirliği ile Mersin'deki maddi durumları kötü olan ailelerin çocuklarından oluşan Umut Işığı Korosu'ndan 40 öğrenci uçakla İstanbul'a getirilerek 2 gün boyunca tüm konaklama, ulaşım ve organizasyon ihtiyaçları karşılandı. Bu 2 günde İstanbul'da birçok farklı yer gezdirildi. Ayrıca çocuklar Pera Müzesi'nde konser verdiler.

P1030599 P1030601

"Yoğun bir iş temposu içinde insanın tüm vaktini  iş ve ailesi alıyor. Bugüne kadar inandığım sosyal sorumluluk projelerine maddi destek vererek katkıda bulunur vicdanımı rahatlatırdım ama bu sefer herşey farklı,herşey gerçekti.Ortada pırıl pırıl bir sürü çocuk ve onlar için birşeyler yapmaya çalışan bizler.Pazartesi günümü çocuklarla geçirmek müthiş bir duygu seli idi. Çocukların İstanbul'u gezerken her yeni yer gördüklerindeki tepkileri, nidaları, yüzlerindeki hayret, sevinç, mutluluk anlatılabilecek şeyler değil. "Serpil Kılıboz, Meridyen 3 mezunumuz"

 • "TASARIMCILAR YAŞAR MORPINAR BREMEN MIZIKACILARI PERKÜSYON GRUBU İLE BİRLİKTE..." (2011)

nursema

Kadıköy Kent Konseyi ve Engellerin Ötesinden Derneği  Başkanı Yaşar Morpınar 200 kişinin katıldığı Dünya Endüstriyel Tasarım  gününde bakış açısı geliştirmek ve farkındalığı artırmak amacıyla Yoğurtçu parkında Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu ile gösteri yaptı.

 • "OYUNCAKSIZ ÇOCUK KALMASIN" PROJESİ  (2010)

"Oyuncaksız Çocuk Kalmasın-Gelenbevi Kardeşliği Projesi" çerçevesinde Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi 15 ilden 23 farklı okulun ihtiyacı olan oyuncak, kitap, defter, kıyafet gibi ihtiyaçlarını giderdi. Bu kampanyaya DenizBank ve Shell den 2000 adet boya kitabı ve 800 adet defter desteği yapıldı.

Gelenbevi Oyuncak Projesi

 • "IZEV GIDA BANKASI İLE ANLAŞTI" (2010)

IZEV

İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı ile Gıda Bankası arasında bir anlaşma yapıldı. Gıda Bankası yardıma muhtaç kurumlar için çeşitli kuruluşlardan topladığı gıda malzemelerini IZEV'e iletti ve uzun vadeli bir işbirliği sağlandı.

 • "PERA MÜZESİ IZEV ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI" (2010)

pera cafe pera cafe 2

Pera Müzesi İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı öğrencilerini müzede ağırladı. Müzeyi gezen gençler Pera Cafe'de ikramlar eşliğinde sohbet ederek keyifli bir gün geçirdi.

 • "GEMİNİ TURİZM'DEN ZİHİNSEL ENGELLİ GENÇELERE  YEMEK  ZİYAFETİ" (2010)

bodrum marina koftescisi

Gemini Turizm IZEV öğrencilerini Bodrumda tatilde oldukları bir zamanda Bodrum Marina köftecisinde akşam yemeğinde ağırladı. Gemini Turizm Başkanı başka bir tarihte ayrıca Taksim'de sahip oldukları Japon restoranında IZEV öğrencilerine öğlen yemeğinde ağırladı.

 • "DARÜLACEZE'YE VERİLEN EĞİTİMLER" (2009)

Boyner eğitim ekibi tarafından Darülaceze'de çalışan tüm yöneticilere ve personele hizmetiçi eğitimler verildi.Bununla beraber Darülaceze'deki hastabakıcılara Milli Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından sertifikalı eğitimler verildi.

darülacezee imagesCAS0CJGM

 • LÖSEV VE HOLLANDA KONSOLOSLUĞUNDAN "BİZDE OKULLU OLUYORUZ" PROJESİ (2009)

bizde okullu oluyoruz1 bizde okullu oluyoruz2

Hollanda Başkonsolosluğu'nun Matra programı ile LÖSEV'in ortak bir projesi olarak 3-6 yaş arasındaki lösemili çocuklar ve anneleri için bir proje hayata geçti. Bu proje ile çocuklar için doğa gezisi, ata binme, kütüphaneleri tanıma, tiyatro vb. çeşitli etkinlikler düzenlendiği sırada, lösemili çocukların annelerine de uzman bir pedagog tarafından verilen iletişim, empati, öfke kontrolü, çocuk hakları, özbakım becerileri gibi çeşitli konularda da eğitimler verilerek hayatlarında fark yaratılması amaçlandı Bu sayede hem lösemili çocuklar okula başladıkları zaman okula daha hazır oldu ve uyum sureci daha hızlı tamamladı, hem de annelerine düzenlenen eğitimlerle psikolojik destek verildi.

 • "BOLLUCA ÇOCUK KÖYÜNE YARDIM" (2009)

bollcua çocuk köyü

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı olan Bolluca Çocuk Köyüne devamlı ve sistematik bir şekilde maddi ve kıyafet desteği yapıldı.

 • "HOLLANDA EKONOMİ BAKANLIĞININ DUTCH VISITOR'S PROGRAMI" (2009)

Hollanda Ekonomi Bakanlığı'nın genç girişimci ve yöneticilere yönelik olarak düzenlediği 2009 yılındaki Dutch Visitor's Programme (DVP)'ı kapsamında her yıl çesitli ülkelerden işbirliği için Hollanda'ya gönderilen 30 kişiden biri bir Meridyen katılımcımız oldu ve bu program neticesinde Hollanda'lı deneyimli uzmanların tüm dünyada KOBİ'lere ücretsiz danışmanlık verdikleri PUM sisteminin Istanbul temsilcisi oldu.

IMG_2385

"Demokrasi bilincini yerleştirmenin ve farklılıklarımızın getirdiği zenginliğin farkındalığına varılmasında çok büyük bir katkı sağlayan bir program olarak gördüm.Unutmayalım ki demokrasilerde ''hemfikir'' olmak değil ama ''katılımcı'' olmak şarttır."

Leyla Alaton
Alarko Holding, YK Üyesi